جابجایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی

جابجایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی

زمانی که می‌خواهید اسباب کشی کنید، وسایل و اثاث را درون کارتن‌ها و جعبه‌هایی قرار می‌دهید تا از شکستن و یا آسیب آن‌ها در هنگام اثاث کشی و حمل و نقل جلوگیری کنید. اما تاکنون فکر کرده‌اید که جابجایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی چگونه خواهد بود ؟ بسته بندی وسایل منزل و باربری آن‌ها بسیار راحت‌تر از گیاهان آپارتمانی است، چرا که شما نمی‌توانید گیاهان آپارتمانی را در کارتن و یا جعبه قرار دهید. پس باید فکری به حال چگونگی حمل گیاهان خود بکنید.

بسیاری از افراد شاید تجربه تلخ از بین رفتن گیاهان بعد از اسباب کشی را داشته باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم روش‌ها و راهکارهایی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید از گیاهان خود در هنگام اسباب کشی محافظت کنید و گیاهانتان را سالم به مقصد برسانید.

اسباب کشی و جابجایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی

اسباب کشی و باربری کاری پردغدغه و استرس‌زا است. در این میان، اما حمل و جا به جایی گل‌ها و گیاهان آپارتمانی یکی از سخت‌ترین بخش‌های اثاث کشی است. گیاهان موجوداتی زنده هستند که به جا به جایی مکان و نحوه حمل و نقل حساس هستند. جا به جایی این گیاهان به طوری که گلدان آن‌ها نشکند و یا مهم‌تر از آن شاخه و ساقه‌های آن‌ها آسیب نبیند یکی از دغدغه‌های مهم در باربری گیاهان است.

جابجایی گیاهان در اسباب کشی

اقدامات قبل از جابجایی گیاهان

بسته بندی وسایل منزل بسیار راحت‌تر از گیاهان است اما با این حال، گیاهان نیز مانند سایر وسایل خانه نیاز به بسته بندی بار و اثاثیه منزل مناسب و اصولی دارند. برای اینکه گیاهان شما سالم به مقصد برسند باید اقداماتی را قبل، بعد و حتی در حین باربری گیاهان انجام دهید، تا گیاهان سالم به مقصد برسند.

مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از اسباب کشی گیاهان انجام دهید عبارت‌اند از:

  • کاهش وزن گلدان‌های خیلی بزرگ

گلدان‌های بزرگ وزن زیادی دارند و حمل و نقل آن‌ها در هنگام اسباب کشی سخت است. اگر تعداد گلدان‌های بزرگ شما زیاد است می‌توانید قبل از اسباب کشی به شرکت‌ باربری اطلاع دهید تا لوازم چرخ دار برای حمل گلدان‌ها را به همراه داشته باشند.

همچنین می‌توانید در صورت امکان یکی دو روز مانده به روز اسباب کشی، به گلدان‌هایتان آب ندهید تا وزن آن‌ها در هنگام اسباب کشی زیاد نباشد.

جابجایی گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی

  • افزایش مقاومت گلدان‌ها

بسیاری از گلدان‌ها جنس شیشه‌ای، چینی، سرامیکی و حالت فانتزی با شکل‌های مختلف دارند. این گلدان‌ها مقاومت زیادی ندارد و امکان شکسته شدن آن‌ها در هنگام حمل و نقل زیاد است. برای این که مقاومت گلدان‌هایتان را افزایش دهید می‌توانید گلدان‌ها را در جعبه‌های مکعب قرار دهید. در صورتی که شکل گلدان‌هایتان متفاوت بود می‌توانید آن‌ها را درون جعبه‌های بزرگ قرار داده و فضاهای خالی را با روزنامه‌های باطله و یا با استفاده از یونولیت، کیپ و محکم کنید تا در هنگام باربری آسیب نبینند.

  • هرس شاخه‌های گیاه

هرس شاخه‌ها اصولا بی‌ضرر و حتی برای رشد بهتر گیاه مهم است. بنابراین در صورت امکان قبل از باربری، شاخه‌های فرعی گیاهان خود را هرس کنید و اندازه گیاه را به حد نرمال برسانید. با این کار خطر شکستن شاخه‌های فرعی به حداقل می‌رسد. از شاخه‌های هرس شده می‌توانید برای قلمه استفاده کنید.

  • قرار دادن گلدان‌های کوچک درون جعبه

اگر گلدان‌های کوچک و فانتزی دارید می‌توانید آن‌ها درون جعبه کنار هم بچینید و فضای خالی بین آن‌ها را با استفاده از روزنامه یا فوم کاملا بپوشانید تا در هنگام باربری تکان نخورند و به هم برخورد نکنند. فراموش نکنید که روی جعبه سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا گیاهان بتوانند نفس بکشند.

اقدامات حین جابه جایی گیاهان

در هنگام بارگیری اسباب و وسایل منزل به داخل ماشین حمل بار، در ابتدا وسایلی مانند میز و صندلی، مبلمان، تختخواب، یخچال، لباسشویی و سایر وسایل منزل را قرار دهید. گیاهان باید آخرین چیزی باشند که به داخل ماشین حمل بار برده می‌شوند.

اگر گیاهان را اول از همه در ماشین باربری قرار دهید دیگر نمی‌توانید کارتن‌ها و یا وسایل دیگر را روی آن‌ها قرار دهید و یا ممکن است با گذاشتن وسایل دیگر فضا تنگ شده و گیاهان آسیب ببینند.

در صورتی که وسایل منزل زیاد است و حمل بار بیش از یکبار و یا در چند خودروی حمل بار انجام می‌شود، گیاهان را در خودرویی قرار دهید که وسایل منزل در آن کمتر است و فضای بیشتری وجود دارد. همچنین بعد از قرار دادن گلدا‌ن‌ها در ماشین حمل بار، با استفاده از طناب، تخته، تسمه، زنجیر و یا سایر ابزارها گلدن‌ها را در جای خود ثابت کنید تا کمترین تکان در طول جا به جایی به آن‌ها وارد شود.

البته اگر شما از خدمات حمل بار، شرکت‌های باربری استفاده کنید، این شرکت‌ها وسایل و ابزار لازم برای محکم کردن گلدان‌ها در ماشین و جا به جایی آن‌ها در اختیار دارند و می‌توانند به هر چه راحت‌تر شدن حمل گیاهان آپارتمانی به شما کمک کنند.

اقدامات بعد از جابجایی  گیاهان

همان‌طور که گفته شد گیاهان باید بعد از تمام وسایل به ماشین حمل بار برده شوند و قبل از بقیه وسایل نیز از ماشین خارج شوند. بعد از رسیدن به محل جدید قبل از هر اقدام دیگری ابتدا:

  • با احتیاط گلدان‌ها را از بسته بندی خارج کنید.
  • اگر دور گلدان‌ها را با کاغذ یا سلفون پوشانده‌اید حتما بلافاصله بعد از رسیدن، گیاه را آزاد کنید.
  • گلدان‌ها را در محل مناسبی قرار دهید.
  • گیاهان خود را آبیاری کنید.
  • می‌توانید از یک اسپری برای مرطوب کردن برگ‌ها استفاده کنید.

 

حمل گیاهان آپارتمانی در بسته بندی بار و اسباب کشی، کار سخت و حساسی است. با انجام نکات گفته شده، کمترین آسیب در هنگام باربری به گیاهان شما وارد خواهد شد. می‌توانید برای اطمینان بیشتر از سالم رساندن وسایل منزل و گیاهان خود به مقصد از شرکت‌های باربری که در این زمینه کار می‌کنند استفاده کنید و یا حتی از قسمت مشاوره این شرکت‌ها برای حمل هر چه بهتر گیاهان خود راهنمایی بخواهید.

متا: گیاهان باعث زیبایی و طراوت محیط خانه هستند، اما باربری آن‌ها در هنگام اسباب کشی مشکلات و چالش‌هایی دارد که با رعایت این نکات می‌توانید آن‌ها را سالم به مقصد برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری

تماس با ما