تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی

تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی

دانستن تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی کمک می‌کند تا هنگام جابه‌جایی بتوانید غذاهای متفاوت را با شرایط  متناسب بسته بندی کنید. تا بتوانید بدون اینکه کیفیت آن‎ها دچار مشکل شود ضرر و زیان مالی برای شما به همراه داشته باشد، محصول خود را جابه جا کنید.

مزیت بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی همواره از قدیمی‌ترین روش‌های محافظت از محصولات مختلف به خصوص مواد غذایی و محصولات خوراکی است که در این قسمت با مزایایی آن بیشتر آشنا می‌شوید.

بسته بندی همواره از قدیمی‌ترین روش‌های محافظت از محصولات مختلف به خصوص مواد غذایی و محصولات خوراکی است

  • هدف اولیه از به کارگیری نکات و اصول بسته بندی و حمل مواد غذایی، محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌های وارد شده در طی حمل و نقل، جابجایی و انبار کردن است.
  • برخی از مواد غذایی اگر با ماشین‌های بدون سقف حمل شوند در برابر نور خورشید و گرما خراب می‌شوند. اما اگر برای همین مواد غذایی، بسته بندی اصولی و صحیح انجام شود تازه و با کیفیت می‌مانند.
  • مواد غذایی اگر بسته بندی نشود بهم ریخته و پراکنده است و هنگام حمل وقت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند و هیچ ضمانتی بابت سلامت و کیفیت آن‌ها وجود نخواهد داشت.
  • نکته دیگر برای بسته بندی و حمل مواد غذایی که اهمیت دارد این است که یک بسته بندی اصولی مواد غذایی را سازماندهی شده کنار هم قرار می‌دهد. در نتیجه شناسایی و دسترسی به این مواد غذایی راحت‌تر است.
  • بسته بندی اصولی از مبدا تا مقصد سلامت آن را تضمین می‌کند.

تجهیزات بسته بندی و حمل مواد غذایی

بنا بر ماهیت محصولات خوراکی از روش‌های مختلف برای بسته بندی آن‌ها استفاده می‌شود. تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی در دنیای پیشرفته امروزی روش‌های مختلف و متنوعی را برای محافظت از مواد غذایی در هنگام حمل، به ارمغان آورده است که سلامت موادی غذایی را تضمین می‌کند.

برای بسته بندی مواد غذایی نیاز به تجهیزات و مواد خاصی است تا آن‌ها را در برابر آسیب‌های بیرونی و هوا محافظت کند. تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی مواد غذایی مثل نایلون حباب دار، کارتن، چسب، فوم و… است.

. تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی مواد غذایی مثل نایلون حباب دار، کارتن، چسب، فوم و… است.

· بسته بندی کاغذی

بسته بندی‌های کاغذی از جمله رایج‌ترین روش‌ها برای بسته بندی و حمل مواد غذایی هستند که احتمال عبور مواد شیمیایی در این نوع بسته بندی به صفر می‌رسد. یکی از ویژگی‌های شاخص بسته بندی‌های کاغذی قابلیت جذب بالای رطوبت آن‌ها و مانع از انتقال رطوبت به داخل بسته است.

اما بسته بندی‌های کاغذی علاوه بر مزایا، معایب خاص خود را دارند. یکی از رایج‌ترین معایب بسته بندی کاغذی گران بودن آن است. برای بسته‌های کاغذی تعداد زیادی درخت قطع می‌شود که عاملی خطرناک برای محیط‌زیست است.

· زیپ کیپ

انواع گوشت‌، مرغ، ماهی و سایر مواد غذایی که بیشتر درون فریزر قرار می‌دهیم به این روش بسته بندی شده و در فریز قرار خواهند گرفت. بعد از مرحله انجماد درون جعبه‌های مخصوص قرار می‌گیرند و با یخ پوشانده می‌شوند. البته از زیپ‌کیپ برای بسته بندی مواد غذایی خشک مانند ادویه‌ها، غلات، پاستا، حبوبات و…  نیز استفاده می‌شود.

انواع گوشت‌، مرغ، ماهی و سایر مواد غذایی که بیشتر درون فریزر قرار می‌دهیم به این روش بسته بندی شده و در فریز قرار خواهند گرفت.

· شیشه

درون شیشه انواع مربا، ترشی، شیره انگور و… قرار می‌گیرد و برای اینکه شیشه‌ها متریال‌های شکننده هستند، بهتر است که در کیسه حباب دار پیچیده شود تا در برابر ضربه‌های خفیف تا متوسط ​​دچار شکستگی نشوند و در یک نگهدارند محکم حمل شود. اگر محتویات شیشه مایع است، محصول نیز باید در کیسه‌های پلاستیکی ضد آب قرار داده شود.

گل بار و بسته بندی و حمل مواد غذایی

در باربری گل بار تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی رعایت می‌شود. همچنین در صورت نیاز مواد غذایی که در دمای زیر صفر و نقطه انجماد نگهداری می‌شوند، به وسیله ماشین‌های مخصوص یخچال دار جابه‌جا می‌شوند.

شرکت‌ باربری ما انواعی از ماشین‌های یخچال دار را به این منظور گرد هم آورده است. نیسان و کامیونت از جمله ماشین‌های حمل و نقل هستند که می‌توانند به عنوان ماشین یخچال دار، مواد غذایی حساس را جابه‌جا کنند.

پایان

بسته بندی همواره از مهم‌ترین فرایندهای آماده‌سازی محصولات مختلف به ویژه محصولات خوراکی و غذایی است. با دانستن تکنیک‌های بسته بندی و حمل مواد غذایی سلامت و کیفیت مواد غذایی خود را هنگام حمل تضمین می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری

تماس با ما