2 آبان 1402 توسط مائده فقیهی 0 دیدگاه

پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار

حمل بار یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین حوزه‌های صنعت حمل و نقل بوده و پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار مطلبی است که باید بسیار به آن توجه داشت. آنچه که در مطلب پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار به بررسی آن خواهیم پرداخت بایدها و نبایدهای این مسیر است.

نکات ایمنی حمل بار

پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار زمانی محقق می‌شود که نکات مهم و ضروری در آن رعایت شود. مهم‌ترین این موارد شامل:

پشگیری از خسارت‌ها در حین حمل  با بسته بندی اصولی امکان پذیر است

· بسته‌بندی

پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل  با بسته بندی اصولی امکان پذیر است. هدف اصلی از بسته بندی این است که حین حمل و نقل بار از صدمات و خطرات احتمالی جلوگیری شود. بنابراین یک بسته‌بندی اصولی نیاز دارد. تجهیزات مهم‌ترین عاملی است که به بسته بندی اثاثیه منزل معنا و مفهوم می‌بخشد. در کنار تجهیزات مناسب کیفیت مطلوب آن را نباید ندید گرفت. پس اولین فاکتور برای پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار بسته‌بندی اصولی برای آن بار است.

· کارگر باربری

پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل  به کارگر باربری خوب نیاز دارد. کارگر اسباب کشی تنها فردی است که می‌تواند امنیت بار را تامین کند و اگر این فرد حرفه‌ای نباشد قاعدتا خسارت‌های را باید در نظر داشته باشید. برای حمل صحیح بار و جلوگیری از آسیب دیدن آن ، بهتر است که از نیروی ماهر و متخصص کمک بگیرید. کارگران باربری ماهر و آگاه مجموعه گل بار هر نوع باری  را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بسته بندی کرده و سپس آن را به شیوه‌ای اصولی حمل می‌کنند، به گونه‌ای که کوچک‌ترین آسیبی به آن‌ها وارد نشود. بنابراین کارگر مخصوص حمل بار نگرانی جابه‌جایی و آسیب به وسایل را از بین می‌برد.

· بارگیری

در واقع باید نحوه بارگیری و قرار دادن همه وسایل در بهترین شکل ممکن انجام شود. شاید تلاش برای فهمیدن بهترین راه برای بارگیری کامیون دشوار باشد، چون به تجربه کافی نیاز دارد تا همه چیز درست و متناسب بر روی هم قرار بگیرند. در ضمن بارگیری مناسب و صحیح در انواع خوردروهای حمل بار باعث می شود بار شما به صورت بهینه در داخل ماشین جای بگیرید و باعث کاهش رفت و آمد ماشین باربری و از همه مهم تر کاهش هزینه را می‌شود.

· خودرو

برای پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل، نقش خوردرو باربری را نباید نادیده گرفت. خوردرو باربری در هنگام حمل بار بسیار مهم بوده و تجهیز کردن ماشین باربری و از همه مهم تر ایمنی خود ماشین حمل بار مخصوصا در هنگام اسباب کشی بین شهری بسیار با اهمیت است. زیرا پروسه حمل بار از مبدا تا مقصد بر عهده خودرو بوده و عدم تجهیزات در آن به کل روند کار را با چالش و مشکلاتی همراه می‌سازد.

تمامی شرکت‌های باربری که در زمینه حمل و نقل بین شهری فعالیت دارند ، باید ماشین‌های آن‌ها دارای معاینه فنی معتبر باشد و همراه خود وسایلی مانند جعبه کمک‌های اولیه، علایم ایمنی جاده‌ای و کپسول آتش‌ نشانی داشته باشند. در فصول سرد سال ماشین حمل بار باید حتما به زنجیر چرخ و لاستیک‌های با آج مناسب تجهیز شوند تا در جاده‌ها بتوانند بدون مشکل به راه خود ادامه دهند.

نقش باربری در حمل بار

جابجایی و حمل بار مشابه به یک پروژه بزرگ، زمان‌بر و در عین حال سخت و چالش برانگیز است و برای اینکه با موفقیت انجام شود، نیاز  به یک قوانین اصولی و برنامه‌ریزی صحیحی دارد. باربری منتخب مسئول حمل و نقل بار از مبدا به مقصد است. این شرکت ‌برای پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار در ابتدا به بسته‌بندی و بارگیری بار پرداخته و سپس آن را به وسیله خودروی مناسب حمل می‌کنند. پس بهترین راه برای سلامت کالا انتخاب باربری کار بلد است.

 نکاتی در مورد چیدن و بسته‌بندی بار

در این بخش از مطلب پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل  به بررسی نکات مهم در مورد چیدن و بسته بندی خواهیم پرداخت:

  • کف خودرو نباید لغزنده باشد و حتی‌الامکان باید دارای پوشش موکت بوده و خودرو حتی‌الامکان باید مسقف باشد.
  • وسایلی که ممکن است در طول اسباب‌کشی خراشیده شوند را باید با پلاستیک حباب‌دار، پارچه و غیره محافظت کنید.
  • در کارتن به‌اندازه تحمل وزنش بار قرار دهید، محتویات هر کارتن را روی آن بنویسید و یا شماره بزنید. رعایت این نکته برای وسایل شکستنی، ضروری‌تر است.
  • آشنایی با چیدمان اصولی بار در ماشین باربری ضروری است و از خطا‌ها و خسارات ناخواسته جلوگیری می‌کند. بهتر است این کار را کارگر باربری انجام دهد که کاملا نکات را می‌داند اما اگر خودتان می‌خواهید انجام دهید باید اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید.

  • یک اصل اساسی چیدن بار هنگام اسباب‌کشی، تکان نخوردن وسایل و نیز توزیع وزن برابر بین چپ و راست خودرو است. در غیر این صورت، احتمال از دست رفتن تعادل خودرو در پیچ‌ها، لغزیدن و برخورد وسایل با یکدیگر و دیگر مشکلات هنگام رانندگی وجود دارد.
  • یکی از مهم‌ترین اصولی که باید در نحوه چیدن درست وسایل در وانت یا کامیونت به آن توجه شود، گره زدن است. برای این کار باید از طناب‌های محکم و مخصوص حمل بار مانند انواع تسمه، بند‌های بانجی و نیز گیره‌ها و قلاب‌های مخصوص اسباب‌کشی استفاده شود. طناب‌کشی و گره زدن باید به‌گونه‌ای باشد که بیشترین زاویه حاده را با قسمت جلوی خودرو و بیشترین زاویه منفجره را با عقب خودرو بسازد. همان‌طور که گفتیم، ماشین اسباب‌کشی باید حتی‌الامکان مسقف باشد؛ اما در صورتی که این‌طور نبود باید وسایل را به کف نیز گره زد.

انتخاب شرکت باربری برای حمل بار

همان طور که قبلا اشاره‌ کردیم در صورتی که نمی‌دانید در انتخاب بهترین شرکت باربری برای حمل بار، . پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهید، به فاکتورهای  که در ادامه آورده ایم، توجه داشته باشید:

  • توجه به بیمه بار مطمئن شوید شرکتی که برای حمل بار انتخاب می‌کنید، دارای مجوز باشد و برای پوشش هرگونه خسارتی در طول حمل و جابجایی، بیمه‌های لازم را ارائه دهد.
  • قیمت شرکت‌های باربری مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و سپس مجموعه‌ای را که از نظر ارائه خدمات باکیفیت و قیمت به صرفه، مناسب است را انتخاب کنید.
  • مطمئن شوید شرکتی که انتخاب می‌کنید، تجهیزات مناسب برای جابجایی بار شما را در اختیار دارد.
  • داشتن قرارداد برای اینکه اطمینان داشته باشید شرکت حمل بار به تعهدات خود عمل می کند نیز ضرورت دارد.

پایان

در مقاله پیشگیری از خسارت‌ها در حین حمل بار با نکات مهم و ضروری آشنا شدید. اما توصیه می‌کنم برای گرفتن بهترین نتیجه از اسباب کشی خود، هر کسی که قصد انجام جابجایی و اسباب کشی را دارد، همیشه باید گزینه انتخاب یک باربری حرفه‌ای را برای بارگیری و تخلیه بار خود در نظر بگیرد.

درباره مائده فقیهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *