11 آذر 1402 توسط امیر قوامی 0 دیدگاه

اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک

همیشه بارهای خطرناکی وجود دارند که باید جابه‌جا شوند و تمام افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند باید اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک را به  خوبی بدانند. زیرا عدم آگاهی در این حوزه احتمال  اینکه خسارت‌های جبران ناپذیری به بار بیاورد را به شدت افزایش می‌دهد. در این مقاله به اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک از طریق راه‌های جاده‌ای و خطوط هوایی می‌پردازیم. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا این بارها را بشناسید و همچنین با حمل اصولی آن آشنا شوید.

انواع کالاهای خطرناک

کالاهای خطرناک شامل کالاها یا موادی هستند که می‌توانند خطراتی برای سلامت و ایمنی اموال یا محیط زیست ایجاد کنند. کالاهای خطرناک به دسته‌های متفاوت تقسیم می‌شوند که برای هر کدام نکات و اصول ایمنی خاص خودش وجود دارد. در این بخش از مطلب اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک فقط به چند نمونه از این کالاها اشاره می‌کنم.

کالاهای خطرناک شامل کالاها یا موادی هستند که می‌توانند خطراتی برای سلامت و ایمنی اموال یا محیط زیست ایجاد کنند.

· مواد منفجره

مواد منفجره مواد جامد و مایعی هستند که امکان دارد در اثر واکنش‌های شیمیایی گاز تولید کرده و سرعت انفجار بالای ایجاد کنند. زمان حمل این مواد، دما محیط یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید رعایت شود.

· گازها

تمامِ گاز‌های سمی و غیر سمی و گاز‌های قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال را دربر می‌گیرد. اگر اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک برای این کالا رعایت نشود هم به سرمایه ملی ضرر وارد می‌شود و هم تلفات جانی گسترده‌ای بر جای می‌گذارد.

· رادیو اکتیو

موادی هستند که از خود اشعه‌ بتا، گاما و آلفا ساطع می‌کنند. با توجه به خطرناک بودن این مواد، حمل و نقل آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

· مواد خورنده

این مواد به اندازه‌ای خطرناک هستند که حتی اگر با بافت‌های زنده نیز در تماس باشند با استفاده از فعل و انفعالات خاصی می‌توانند موجب آسیب به بافت‌ها شوند.

حمل و نقل بارهای خطرناک جاده‌ای

حمل و نقل بارهای خطرناک جاده‌ای

برای اینکه این کالاها خطرناک حمل و نقلی اصولی بر روی آن انجام  شود، افراد بسیار زیادی دخیل هستند و تلاش می‌کنند که هیچ آسیبی به بار، راننده و ماشین وارد نشود. اولویت برای بارهای خطرناک این است که بار مورد نظر به باربری معتبر سپرده شود. تا افراد متخصص و خبره که کارشان در این باره است و آموزش‌های لازم در را دیده‌اند به امور رسیدگی کنند.

بهتر است بدانید سالانه افراد زیادی هستند که در اثر تماس با مواد شیمیایی و یا برخورد با تانکرهای سوختی جان خود را از دست می‌دهند. این خطرات به دلیل عدم آگاهی راننده در مورد اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک است. برخی از اصول حمل بارهای خطرناک جاده‌ای شامل موارد ذیل است.

 • زمانی که فردی مشغول حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک است، باید بداند که موظف است علائم اخطاری مخصوص بر روی بدنه خودروی خود متصل کند. با انجام این فرآیند، دیگر راننده‌ها از وضعیت بار خودروی شما مطلع خواهند شد.
 • توصیه می‌کنیم به غیر از زبان کشور اول و حمل کننده کالا، علائم انگلیسی را بر روی کالاهای خطرناک نصب کنید.
 • برای اینکه بتوانیم از بروز اتفاقات ناگوار در هنگام حمل و نقل بارهای خطرناک در جاده جلوگیری کنیم، حتما راننده و خودرو مورد نظر مجهز به تجهیزات باشند. مثلا راننده باید لباس کار ضد حریق به تن داشته باشد. کیفیت این لباس باید بسیار بالا باشد تا در زمان وقوع حادثه، به بهترین شکل از سلامت راننده محافظت کند. کفش ایمنی نیز می‌تواند نقش بسیار زیادی برای جلوگیری از آسیب به انسان داشته باشد. کلاه و همچنین دستکش ایمنی نیز از سایر تجهیزاتی هستند که باید راننده به آن اهمیت دهد.

کپسول آتش‌نشانی از نکات مهم دیگری است که داشتن آن در کابین خودرو برای حمل و نقل بارهای خطرناک مهم است.

 • کپسول آتش‌نشانی از نکات مهم دیگری است که داشتن آن در کابین خودرو برای حمل و نقل بارهای خطرناک مهم است.
 • بسته‌بندی بار خطرناک از موارد دیگری است که باید اصول و تکنیک‌های خاص در آن حتما رعایت شود. بنابراین بر روی این کالاها باید بسته‌بندی اصولی انجام شود تا حمل و نقل جاده‌ای تضمین شده انجام شود. در ضمن نیاز است متریال بسته‌بندی از بهترین ساختار و کیفیت انتخاب شود تا از نواقصی مانند نشت در زمان تغییر جلوگیری شود. باربری‌ معتبر مانند گل بار به خوبی می‌دانند که هر باری چه نوع بسته‌بندی نیاز دارد.
 • بسته‌بندی باید متناسب با محتوا کالا باشد و در مقابله مستقیم با دیگر موادها، جهت پیشگیری از فعل و انفعالات شیمیایی، به طور کامل محافظت ‌شده باشد.
 • خودرو مناسب برای حمل و نقل بارهای خطرناک از مواردی ست که حتما باید به آن توجه ویژه شود. بنابراین کالاهای خطرناک به هیچ عنوان نباید به وسیله ماشین‌های سواری و یا اتوبوس‌هایی که مسافر یا لوازم خانه را حمل می‌کنند، حمل شود. زیرا تنها با کمی سهل ‌انگاری و بی‌دقتی ممکن است مشکلات جبران‌ناپذیری به وجود آید.

حمل بارهای خطرناک با هواپیما

 موضوع حمل کالای خطرناک همواره یکی از مهم‌ترین مسائل صنعت حمل و نقل به شمار می‌رود. جابجایی این مواد خطرناک می‌تواند به وسیله هواپیما، کشتی، خودروهای نیمه سنگین و سنگین و یا قطار انجام شود که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را برای حمل و نقل این موادها دارند.در این بخش از مطلب اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک به بررسی حمل بار خطرناک با هواپیما خواهیم پرداخت:

 • بسته‌بندی کالاهای خطرناک در هواپیما بسیار مهم است و هر بسته باید برچسب مناسب داشته باشد. علائمی مانند شماره بین‌ المللی برای مواد خطرناک، و نیز علائم انگلیسی نیز روی کالاهای خطرناک درج شود.
 • کالاهایی که خطر کمتری دارند را می توان با هواپیمای مسافربری جابجا نمود و کالاهای خطرناک فقط با هواپیماهای باربری  باید جابجا شود.
 • بارگیری مواد رادیواکتیو با هواپیما انجام می‌شود اما چند روز قبل از پرواز، این محموله‌ها برای آزمایش‌های مربوط به نشتی، مورد بازدید قرار می‌گیرند تا عاری از هر نوع خطری باشند. بنابراین اصول بسته‌بندی در کالاهای پر خطر باز هم بسیار مهم و ضروری است. کالاهای پرخطر باید به‌ طور مجزا از سایر کالاها در هواپیما حمل شوند.
 • بسته‌‌های سمی و مواد مسری باید بر اساس قواعد فنی در هواپیما انباشته شوند و این مواد جدا از اشخاص و حیوانات زنده قرار گیرند.
 • یکی درگیر از اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک در هواپیما این است که هر نوع آلودگی ناشی از نشتی حمل کالای پر خطر که در هواپیما دیده شد بایستی بلافاصله رفع گردد.

پایان

مقاله اصول و معیارهای حمل و نقل بارهای خطرناک به پایان رسید. بنابراین دانستید که حمل کالای خطرناک فرآیند پیچیده‌ای است که شامل هزاران قوانین و مقررات است. کارشناسان گل بار، با آگاهی کامل و به روز از قوانین حمل کالاهای خطرناک، در خدمت شما مشتریان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *