3 مهر 1400 توسط امیر قوامی 0 دیدگاه

“تفاوت باربری و اتوبار” چیست ؟

شاید چنین به نظر برسد که اتوبار و باربری دو کلمه مشابه هستند. با وجود اینکه اکثر افراد این دو کلمه را به جای هم استفاده می‌کنند، اما باید بدانید که باربری و اتوبار دو مفهوم متفاوت هستند. حال در ذهن شما ممکن است این سوال پیش آمده باشد که تفاوت باربری و اتوبار  در چیست؟ در ادامه می‌خواهیم همین موضوع را بررسی کنیم و شما را با مفهوم باربری و اتوبار به طور دقیق‌تری آشنا کنیم.

اتوبار چیست؟

اگر به ساختار کلمه اتوبار دقت کنید، خواهید دید که از دو قسمت اتو و بار تشکیل شده است که به معنی جابه‌جایی و حمل بار با استفاده از اتومبیل و خودرو می‌باشد. جابه‌جایی و حمل بار در اتوبار فقط به صورت زمینی صورت می‌گیرد و تنها برای بارهایی است که امکان جابه‌جایی آن‌ها از طریق حمل زمینی وجود داشته باشد.

انواع اتوبار

امروزه شرکت‌های زیادی در سطح کشور وجود دارند که خدمات اتوبار ارائه می‌دهند و اسباب‌کشی منازل را انجام می‌‎دهند و می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. به طور کلی شرکت‌های اتوبار در دو نوع درون و برون شهری فعالیت می‌کنند. اتوبارهای برون شهری قابلیت حمل بار شما را از شهری به شهر دیگر فراهم می‌کنند. تفاوتی که اتوبار درون شهری و برون شهری دارد، در این است که در اتوبار برون شهری می‌توان از وسایل نقلیه سنگین مانند تریلی استفاده کرد، اما در اتوبار درون شهری تنها وسایل نقلیه سبک مانند کامیونت‌ها، نیسان‌ها، وانت بارها و غیره می‌توان استفاده کرد و وسایل نقلیه سنگین را در اتوبار درون شهری به دلیل ایجاد خطر برای سایر وسایل نقلیه سبک نمی‌توان به‌کار گرفت.

باربری چیست؟

باربری به معنی جابه‌جا کردن بار از منطقه‌ای به منطقه دیگر است و این جابه‌جایی می‌تواند توسط کشتی، قطار، هواپیما و غیره صورت گیرد و تنها مختص حمل و نقل زمینی نیست. در واقع می‌توان گفت باربری کلمه کامل‌تری است و به معنی حمل بار به وسیله انواع وسیله نقلیه هوایی، ریلی، زمینی و دریایی می‌باشد.

تفاوت اتوبار با باربری

تاکنون با خواندن مطالب بالا و تعریف‌های ذکر شده در مورد اتوبار و باربری تا حدودی با تفاوت‌های اتوبار با باربری آشنا شدید. در ادامه تفاوت اتوبار با باربری را در دو بخش بررسی خواهیم کرد:

 • تفاوت اتوبار و باربری از لحاظ نوع بار

برای شرکت‌هایی که به صورت اتوبار فعالیت می‌کنند، شما فقط می‌توانید جابه‌جایی بارهایی را برای آن‌ها بسپارید که قصد دارید از راه زمینی انجام شود. این شرکت‌ها در ابتدا توصیه‌ها و نکات لازم را به شما گوشزد می‌کنند. پس از آن با در نظر گرفتن وزن، حجم و نوع بار، وسیله حمل و نقل مناسب را انتخاب کرده و بار شما را تا مقصد حمل می‌کنند. اما این مورد در شرکت‌های باربری متفاوت است. به طوری که شما می‌توانید حمل بار خود را بدون هیچ محدودیتی در نوع بار و با روش‌هایی مانند هوایی، زمینی، ریلی و دریایی به این شرکت‌ها بسپارید.

 • تفاوت اتوبار و باربری از لحاظ نوع خدمات

تفاوت دیگری که اتوبار با باربری دارد در نوع خدماتی است که ارائه می‌دهند. یک شرکت اتوبار می‌تواند خدمات متنوعی را به مشتریان ارائه دهد. برای مثال یکی از خدماتی که شرکت اتوبار می‎تواند ارائه دهد، ارسال کارگرانی برای بسته‌بندی اثاثیه می‌باشد که به درخواست شما انجام می‌گیرد. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های باربری این خدمات را ارائه نمی‌دهند.

تفاوت دیگر اتوبار با باربری در این است که یک شرکت باربری قابلیت حمل هر نوع وسیله یا کالایی با استفاده از انواع وسایل نقلیه به هر نقطه از دنیا را دارد؛ اما یک شرکت اتوبار وظیفه جابه‌جایی اثاثیه منزل، بسته‌بندی اثاثیه منزل و یا ادارات را درون شهر یا به صورت برون شهری فقط با وسایل نقلیه زمینی سبک مانند وانت بارها و غیره را بر عهده دارند.

بیمه شرکت باربری و شرکت اتوبار

شرکت‌های باربری با توجه به خطرات و آسیب‌های احتمالی که ممکن است در طول مسیر برای بار شما اتفاق بیافتد، بار شما را بیمه می‌کنند تا خسارت مالی به شما وارد نشود. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های اتوبار ممکن است بار شما را بیمه نکنند. البته در برخی موارد شرکت‌های اتوبار به درخواست شما می‌توانند این کار را انجام دهند. بیمه کردن بار ممکن است هزینه حمل بار را برای شما زیاد کند؛ اما اگر به نتیجه آن فکر کنید و حوادث احتمالی را در نظر بگیرید، خواهید دید که تضمین سلامت بار شما در بیمه کردن آن است.

انتخاب بهترین شرکت باربری و اتوبار

امروزه شرکت‌ها بسیاری وجود دارند که در زمینه باربری و اتوبار فعالیت می‌کنند. شما باید قبل از اقدام به انتخاب یک شرکت اتوبار یا باربری ابتدا خدماتی که اراده می‌دهند را بررسی کنید و از داشتن بیمه حمل بار مطمئن شوید. در این مقاله شما با اتوبار و باربری آشنا شدید و تفاوت‌های آن‌ها را دریافتید، همچنین درباره بیمه کردن شرکت‌های باربری و اتوبار و مزیت بیمه کردن بار اطلاعات کسب کردید.

(00) دیدگاه

 1. سید محمد زمردیان
  6 مهر 1400

  سلام ممنون بابت مقاله عالی تون من همیشه واقعا برام سوال بود فرق بین اتوبار و باربری رو

  پاسخ
 2. امیر قوامی
  6 آذر 1400

  نظر لطف شماست ..انجام وضیفه بوده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *