بیجک باربری چیست

01

بیجک باربری یک کلمه هندی است و از این کلمه در سیستم حمل‌ونقل استفاده می‌شود. در واقع این کلمه همان ماهیت بارنامه را دارد و یک رسید است که امروزه در کشور ما این رسید در حوزه باربری و بین تاجران رواج پیدا کرده است. این نوع رسیدها را به صورت آماده می‌توان تهیه کنید زیرا خریداری آن در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند. افرادی که کارشان مستلزم صادر کردن بیجک است و شرایط کاریشان به این صورت است که کالاهای زیادی ارسال می‌کنند ترجیح می‌دهند با نام و اطلاعات تماس، آدرس و سایر مشخصات بیجک مخصوص خود را طراحی کرده و چاپ کنند.

بیجک باربری

با اصلاح بیجک باربری همه تاجران و بازرگانان آشنایی کامل دارند. این سند باربری به این صورت است که، در این رسید کالای‌های که از مبدا ارسال می‌شود در بیجک لیست شده و تعداد، وزن و سایر مشخصات کالا در نیز ذکر می‌شود.هنگامی که کالا به مقصد می‌رسد توسط تحویل گیرنده، کالا طبق بیجک چک می‌شود. کالای که ارسال شده با کالای که دریافت شده باید مطابقت داشته باشد. زمانی که بار سفارشی ارسال شده با این سند هماهنگ بود فرد تحویل گیرنده در این صورت رسید بار و یا قبضی را صادر می‌کند.

با صادر شدن این قبض صحت بیجک و کالا تایید شده و  سپس این بار به انبار منتقل می‌شود. انباردار بار ارسالی را فقط توسط این سند تحویل می‌گیرد. البته موارد استفاده بیجک فقط در باربری‌ها خلاصه نمی‌شود. در واقع این برگه سندی است که فروشنده برای خریدار صادر می‌کند که راننده، فروشنده، خریدار و شرکت باربری دریافت کالا را توسط بیجک به رسمیت می‌شناسند و طبق لیست نوشته شده درون بیجک بار تحویل می‌گیرند.

بیجک باربری یک سند رسمی و قابل استناد در هنگام تحویل بار

مواردی که در بیجک باربری ذکر می‌شود شامل:

نام صاحب بار، نوع بار، مقصد بار، مبلغی که بار بیمه شده است اینها موارد ضروری است که ذکر می‌شود. اگر با عناوینی مانند بارنامه، فاکتور باربری، رسید باربری، سند حمل بار مواجه شدید منظور همان بیجک است.

چرا باید ازاین سند برای ارسال بار استفاده کنیم

بیجک‌ها مانند یک سند هستند و طبق این سند بار تحویل گرفته می‌شود عدم هماهنگی این سند با تحویلی کالا این امکان را فراهم می‌کند که فرد تحویل گیرنده بار را قبول نکند و عودت بزند و در صورت بروز خسارت فروشنده باید جبران خسارت کند. در واقع این سند به معامله شما ماهیت رسمی می‌بخشد و صحت معامله را تایید می‌کند.

بیجک کمرگ چیست؟

بیجک کمرگ سندی است که برای ترخیص کالا از آن استفاده می‌شود. هنگامی‌که شما باری برایتان ارسال می‌شود و مسیر تحویل به گمرک است شما با داشتن قبض انباری که تحویل می‌گیرد می‌توانید وسایلتان را از انبار گمرک تحویل بگیرید. یکی از مهم‌ترین قوانین ایران این است که هر کالای که از گمرک می‌خواهد رد شود باید در دفتر اسناد رسمی انبار گمرک ثبت شود.

بعد از ثبت در دفتر، قبض انبار صادر می‌شود‌ این قبض نشان می‌دهد بار بیجک صحیح بوده است و تحویل گرفته شده و قبض انبار برای آن کالا صادر شده است. برای خروج بار از گمرک، صاحب بار باید هر دوی آن‌ها را دریافت کنید این دو سند نشان دهنده این است که بار متعلق به صاحب بار است. شرط خروج کالا از گمرک دقیقا همین  بیجک گمرکی است.

مزایای استفاده از بیجک

از گذشته تا به امروز برای دریافت کالا از انبار از رسیده‌ای استفاده می‌شد که صحت و سلامت کالا را تایید می‌کرد امروزه آن رسید‌ها به نام بیجک باربری شناخته می‌شود. مزایای استفاده از بیجک به شرح زیر است:

  • زمانی که بار شما توسط بیجک لیست می‌شود مانند یک سند است و با این سند درصورت بروز مشکل می‌توانید پیگیری قانونی را انجام دهید بیجک باربری به کالای شما رسمیت می‌بخشد.
  • بیجک‌ها این برگه‌های رسمی باعث می‌شوند کالای که به صورت سفارشی ارسال می‌شود بدون کمبود به دست خریدار برسد.
  • توسط بیجک باربری کالا از انبار گمرک به راحتی ترخیص می‌شود. بیجک مانند شناسنامه می‌ماند هویت بار شما را مشخص می‌کند.
  • شماره شناسه بیجک برای خریدار پیامک می‌شود و توسط آن خریدار می‌تواند پیگیری کند که بار در چه موقعیت مکانی قرار گرفته است.

کاربرد بیجک در صرافی‌ها چیست؟

کاربرد بیجک در صرافی‌ها به این صورت است با این سند صراف اعلام می‌کند که  مبلغی را دریافت کرده و بعد در آن تاریخ پرداخت را مشخص می‌کند. بیجک در صرافی‌ها توسط خود صرافان صادر می‌شود.

کلام آخر

باربری گل بار در این هر آنچه را که در مورد بیجک باربری باید بدانید را شرح داده است و شما را با بیجک و مزایای آن آشنا کرده است. شما تجار محترم برای ترخیص کالای خود می‌توانید از شرکت‌های بازرگانی مشاوره بگیرید و می‌توانید بیجک را به عنوان یک سند معتبر در معاملات خود استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری

تماس با ما